Ülkü Türk – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Uzmanlar acil çağrıda bulundu: Ana kolda oldu, deprem üretme potansiyeli var!

Marmara Denizi’nde Silivri açıklarında saat 16.37’de 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İstanbul’un bütün ilçelerinde hissedilen deprem paniğe neden oldu. Depremin ardından yapılan açıklamalarda İstanbul’da can kaybı ve hasarın yaşanmadığı belirtildi. “Ana kol üzerinde oldu” Prof. Dr. Okan Tüysüz depremin ardından açıklamalar yaptı. Tüysüz şunları söyledi: “Ana kol üzerinde olması, büyük deprem beklediğimiz bir kol üzerinde […]

Uzmanlar acil çağrıda bulundu: Ana kolda oldu, deprem üretme potansiyeli var!
12 Ocak 2020 - 13:19 'de eklendi.

Marmara Denizi’nde Silivri açıklarında saat 16.37’de 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

İstanbul’un bütün ilçelerinde hissedilen deprem paniğe neden oldu.

Depremin ardından yapılan açıklamalarda İstanbul’da can kaybı ve hasarın yaşanmadığı belirtildi.

“Ana kol üzerinde oldu”
Prof. Dr. Okan Tüysüz depremin ardından açıklamalar yaptı. Tüysüz şunları söyledi:

“Ana kol üzerinde olması, büyük deprem beklediğimiz bir kol üzerinde olması, bu fayın deprem üretme potansiyeli olduğunu gösteriyor. Bu önemli.”

“Bu fay hattı en tehlikelisi”
Prof. Dr. Haluk Eyidoğan da açıklama yaptı. Eyidoğan şunları söyledi:

“Devamı gelecek mi gelmeyecek mi bilemiyoruz. Bu fay hattı en tehlikeli olanı, İstanbul’a da en yakın. Kocaeli’nden gelip Tekirdağ’a uzanıyor. Kuzey Marmara fayı çok tehlikeli.

Bir deprem fırtınası vardı. Onu takip ediyorduk. Buradan çıkan önemli bir sonuç: İstanbul ve Marmara için söylüyorum. Bir an evvel hazırlık yapılmalı. İstanbul’un deprem riskini en aza indirmek en öncelikli işimizdir.”

“Bu deprem büyük bir depremin haberidir diyemeyiz”
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldırım Güngör depremle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bundan yola çıkarak, büyük deprem geliyor habercisidir diyemeyiz. Marmara ve İstanbul halkı da buna inanmasın. Ben de daha yeni haber aldım. Ne yapmamız gerekiyor? Sakin olmamız gerekiyor. Arkasından büyük bir deprem gelir mi? Hiç bilemeyiz. Bu deprem büyük bir depremin haberidir diyemeyiz, insanlar hemen paniğe kapılıp sokağa dökülmesinler. 4,7 büyük bir deprem değil. Hep şunu söylüyoruz. Eviniz sağlamsa hiçbir depremden korkmayın.”

Aynı bölge daha önce de 5,8 ile sallanmıştı
İstanbul’un Silivri ilçesi açıklarında 26 Eylül 2019 tarihinde deprem meydana gelmişti. Depremin büyüklüğü 5,8 olarak açıklanmıştı. Yaklaşık 7 kilometre derinliğinde yaşanan deprem nedeniyle 8 kişi hafif şekilde yaralanmıştı.

Marmara Denizi beşik gibi
Marmara Denizi’nde 9 saatte büyüklükleri 1,1 ile 3 arasında değişen 35 deprem kaydedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından (AFAD) alınan verilere göre, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi açıklarında 1,6 büyüklüğündeki ilk deprem, saat 06.28’de meydana geldi.

Bu depremin ardından saat 15.26’ya kadar Şarköy ile Marmaraereğlisi ve Süleymanpaşa açıklarında, büyüklükleri 1,1 ile 3 arasında değişen 35 deprem daha kaydedildi.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER