Ülkü Türk – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Somali’deki kanlı saldırıya Türkiye’den peş peşe tepkiler

Başkent Mogadişu’da sabah saatlerinde meydana gelen patlamada ölü sayısı 90 oldu. 100’ün üzerinde de yaralı olduğu belirtildi. Türkiye’nin Somali Büyükelçiliği, hayatını kaybedenler arasında 2 Türk vatandaşının olduğunu aktardı. Saldırıyı ise terör örgütü Eş-Şebab üstlendi. Sabah saatlerinde kalabalık bir otobüs durağına terör örgütü Eş-Şebab mensubu saldırganların patlayıcı dolu araçla bölgeye girdiği, Türk mühendislerin aracının geçişi esnasında […]

Somali’deki kanlı saldırıya Türkiye’den peş peşe tepkiler
28 Aralık 2019 - 19:59 'de eklendi.

Başkent Mogadişu’da sabah saatlerinde meydana gelen patlamada ölü sayısı 90 oldu. 100’ün üzerinde de yaralı olduğu belirtildi. Türkiye’nin Somali Büyükelçiliği, hayatını kaybedenler arasında 2 Türk vatandaşının olduğunu aktardı. Saldırıyı ise terör örgütü Eş-Şebab üstlendi.

Sabah saatlerinde kalabalık bir otobüs durağına terör örgütü Eş-Şebab mensubu saldırganların patlayıcı dolu araçla bölgeye girdiği, Türk mühendislerin aracının geçişi esnasında bomba yüklü aracın infilak ettirildiği belirtildi. Patlamada bölgeden geçen otobüslerin içinde bulunan insanlar, öğrenciler, güvenlik güçleri ve 2 Türk mühendis olmak üzere 80’den fazla kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. 100’ün üzerinde yaralının olduğu ve en yakın hastanelere sevk edildiği belirtildi. Bölgeye çok sayıda ambulans sevk edilirken, polis bölgeyi trafiğe kapattı. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

SOMALİ’DEKİ BOMBALI SALDIRIDA İKİ TÜRK VATANDAŞI HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçisi Mehmet Yılmaz, Somali’nin başkenti Mogadişu’da düzenlenen bombalı saldırıda iki Türk vatandaşının yaşamını yitirdiğini bildirdi.Büyükelçi Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Mogadişu’daki bombalı saldırıda hayatını kaybeden yaklaşık 80 kişiden ikisi Türk vatandaşı.” ifadesini kullandı.

Yaralılardan bir kısmının başkentteki Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı bilgisini paylaşan Büyükelçi Yılmaz, “Hastanemizde 36 yaralı tedavi görüyor. 9 yaralıyı ameliyata aldık. Bize gelen bilgiye göre saldırıda toplam 80’e yakın yaralı var.” dedi.

HAYATINI KAYBEDEN TÜRKLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Somali’deki bombalı saldırıda hayatını kaybeden 2 Türk vatandaşının ülkede faaliyet gösteren bir Türk şirketinde çalıştığı bildirildi.

TİKA Mogadişu Koordinatörü Galip Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bombalı saldırıda hayatını kaybeden Türk vatandaşları, Türk bir inşaat şirketinde çalışıyordu. Firma, patlamanın olduğu bölgede, Katar’ın finanse ettiği Mogadişu-Afgoye asfalt yol yapım projesini üstlenmişti.” ifadelerini kullandı.

Olayın firmaya yönelik yapılan beşinci saldırı olduğunu aktaran Yılmaz, “Dört ay önce de aynı firmanın aracına saldırı olmuş iki Türk personel yaralanmıştı. Daha önceki saldırılarda firmada çalışan Somalililer ölmüştü.” dedi.

Yılmaz, firmanın TİKA’nın projesiyle Somali’ye geldiğini belirterek, “2012- 2015 yılları arasında Mogadişu asfalt yol yapımı ve rehabilitasyon projesinde yüklenici olarak çalışmıştı. Geçen yıl ise askeri eğitim tesisleri asfalt yol projesini tamamlamıştı.” diye konuştu.

Patlamanın olduğu nokta yakınında herhangi bir Türk kuruluşun bulunmadığı bilgisini paylaşan Yılmaz, şunları kaydetti: “Patlamanın olduğu saat ve lokasyon dikkate alındığında Mogadişu’nun ana lojistik noktası olması ve bölgede çok fazla sayıda üniversite, okul, yetimhane bulunması ölü sayısını artırdı. Patlamada ölen ve yaralananların büyük bir kısmı öğrencilerden ve Mogadişu’ya meyve sebze satmaya gelen bölge halkından oluşuyor.”

– “TÜRK HASTANESİNİN KAPASİTESİ YETERLİ”

Yılmaz, Büyükelçiliğin, Türkiye’deki ve Somali’deki ilgili makamlarla yakın irtibat halinde olduğunu söyleyerek, Somali’nin yaralılar için Türkiye’den uçak ambulans talebinde bulunduğunu, konuyu değerlendirdiklerini aktardı.

Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin, yaralılara müdahale edecek kapasitede olduğunu kaydeden Yılmaz, “Mogadişu’da 2017’de düzenlenen bombalı saldırıda 400 kişi ölmüştü. O dönem Türkiye’den takviye gerekmişti. Ancak bugün yaşanan patlamada hastanemizin kapasitesi buna cevap verecek yeterlilikte.” şeklinde konuştu.

Yılmaz, patlamada ölü sayının 100’ü aşmasından endişe edildiğini sözlerine ekledi.
Öte yandan, 2017 yılında Somali tarihinde en büyük patlamalardan biri yaşanmış ve 550 kişi hayatını kaybetmişti.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN MOGADİŞU’DAKİ SALDIRIYA KINAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Mogadişu’da meydana gelen hain terör saldırısında hayatını kaybeden iki vatandaşımıza ve diğer masum Somalili kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Somali Mogadişu’da meydana gelen terör saldırısına ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Mogadişu’da meydana gelen hain terör saldırısında hayatını kaybeden iki vatandaşımıza ve diğer masum Somalili kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Kardeş Somali’nin daima yanında olacağız. Teröre karşı mücadelemiz kararlılıkla devam edecek” ifadesini kullandı.

AK PARTİ GENEL BAŞKANVEKİLİ KURTULMUŞ’TAN SOMALİ’DEKİ BOMBALI SALDIRIYA TEPKİ

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Somali’de onlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan alçak terör saldırısını nefretle kınıyorum. Türkiye olarak terörizme karşı Somali ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, Twitter hesabından Somali’nin başkenti Mogadişu’daki bombalı saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Saldırıda hayatını kaybeden Türk vatandaşlarına ve Somalilere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileğinde bulunan Kurtulmuş, şunları kaydetti: “Somali’de onlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan alçak terör saldırısını nefretle kınıyorum. Terör örgütlerini kendi dış politik çıkarlarının taşeronu olarak kullanan emperyalist oyunların karşısında bir ve beraber olacağız. Türkiye olarak terörizme karşı Somali ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. Dünyadaki haktan, adaletten yana olan tüm devletleri ve kurumları bu insanlık suçuna karşı samimi olarak ortak bir duruş sergilemeye davet ediyoruz.”

İLETİŞİM BAŞKANI FAHRETTİN ALTUN’DAN AÇIKLAMA

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Somali’de 2 vatandaşımızla birlikte 80 civarında kişinin hayatını kaybettiği terörist saldırıyı lanetliyorum. Menfur saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum. Ülkemiz, terörle mücadelede Somali’nin yanındadır.” açıklamasında bulundu.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY: TERÖRE KARŞI MÜCADELEDE DOST ÜLKE SOMALİ’NİN YANINDAYIZ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin, teröre karşı mücadelede dost ülke Somali’nin yanında olunduğunu kaydetti.

Oktay, Twitter hesabından, Somali’nin başkenti Mogadişu’daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Somali’de meydana gelen hain terör saldırısında hayatını kaybeden iki vatandaşımıza ve Somalili kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Teröre karşı mücadelede dost ülke Somali’nin yanındayız.” ifadesini kullandı.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP’TAN SOMALİ’DEKİ BOMBALI SALDIRIYA TEPKİ

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Somali’deki saldırının, terörün ne denli insanlık düşmanı bir yöntem olduğunu göstermesi bakımından acil bir uyarı olduğunu belirtti.

Şentop, sosyal medya hesabından Somali’nin başkenti Mogadişu’daki bombalı terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Somali’deki saldırıda, iki Türk vatandaşının da bulunduğu çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini teessürle öğrendiğini aktaran Şentop, dost Somali halkına ve hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına baş sağlığı diledi.

Şentop, “Somali’de gerçekleşen saldırı, terörün ne denli insanlık düşmanı bir yöntem olduğunu göstermesi bakımından acil bir uyarıdır. Bu acı olay, Türkiye’nin terörün her türlüsüne karşı yürüttüğü kararlı ve örnek mücadelenin haklılığını bir kez daha ortaya koymaktadır.” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER